Σαχτάρ-Βασιλεία: Ουκρανικό «πάρτι» στο πρώτο ημίχρονο! (videos+photos)

Ασταμάτητη η Σαχτάρ στο πρώτο ημίχρονο του προημιτελικού του Europa League με τη Βασιλεία.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να φανταστούν οι Ουκρανοί για τον προημιτελικό του Europa League. Μόλις στο 2’ μετά από κόρνερ του «μάγου» Μάρλος, ο Μοράες πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των Ελβετών και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Σαχτάρ.

Είκοσι λεπτά αργότερα, η Σαχτάρ επιβεβαίωσε πως ήταν πολύ ανώτερη της Βασιλείας στο ματς και βρήκε και δεύτερο γκολ. Μετά από ωραίους συνδυασμούς έβγαλε αντεπίθεση, ο Μάρλος ήταν και πάλι αυτός που έκανε την ασίστ και ο Τάισον με τη βοήθεια μιας κόντρας σε σώμα αμυνόμενου έκανε το 2-0 για την ουκρανική ομάδα!

Μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου η Σαχτάρ είχε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα. Στο 40' ο Αντόνιο έκανε ένα απίθανο σουτ έξω από την περιοχή, με φάλτσο και δύναμη, το οποίο όμως σταμάτησε στο δοκάρι του τερματοφύλακα των Ελβετών.
Με… πάρτι στα ημιτελικά η Σαχτάρ, διέλυσε 4-1 τη Βασιλεία (video+photos)