Λέστερ - Ζόρια 3-0: Άνετα στην κορυφή (videos)

Europa League: Εξαιρετική εκκίνηση στον 7ο όμιλο, που μετέχει και η ΑΕΚ, έκανε τη Λέστερ επικρατώντας 3-0 της Ζόρια στην Αγγλία.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ουκρανούς και πανηγύρισε το πρώτο «τρίποντο» στο γκρουπ, λίγες μέρες πριν έρθει στην Ελλάδα και αντιμετωπίσει την Ένωση στο ΟΑΚΑ.

Οι Βρετανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στο 29ο λεπτό, ο Ιχεανάτσο έβγαλε την ασίστ στον Μάντισον, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Μάλιστα, ο Νιγηριανός ήταν ο πρωταγωνιστής και στο δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, όταν στο 45’ βρήκε τον Μπαρνς, και αυτός διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Στο 67ο λεπτό, ο Ιχεανάτσο ολοκλήρωσε μία ονειρική βραδιά για τον ίδιο, όταν σκόραρε για το 3-0 της Λέστερ, η οποία «αγκάλιασε» τη νίκη και συνάμα τους τρεις βαθμούς.

Λέστερ: Σμάιχελ, Καστάν, Φοφανά, Έβανς, Φουκς, Μεντί, Μάντισον, Τίλεμανς, Πράετ, Μπαρνς, Ιχεανάτσο.

Ζόρια: Σεβτσένκο, Φαβόροφ, Βερμίντουμπ, Κβεκ, Κομτσενόβσκι, Ναζαρίνα, Ιβανίσενια, Κοτσέργκιν, Λίνιοφ, Γιουρτσένκο, Καμπάγεφ.