Βοσνία - Ιράν 3-1: Η Βοσνία… τιμώρησε τους Πέρσες (photos)

Την καλύτερή της εμφάνιση, χωρίς ωστόσο να έχει… αντίκρισμα πραγματοποίησε η Βοσνία στην αυλαία των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2014 επικρατώντας 3-1 του Ιράν και… πέταξε τους Πέρσες εκτός συνέχειας.

Η ομάδα της Ασίας ήταν αυτή που είχε το βαθμολογικό ενδιαφέρον από την αναμέτρηση της Ιταϊπάβα, ωστόσο εγκλωβίστηκε στην αμυντική της τακτική και… υπέκυψε στις… ορέξεις των Ευρωπαίων, οι οποίοι έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση και τερμάτισαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 6ου ομίλου του Μουντιάλ, αφήνοντας στην τελευταία το Ιράν.

Ο Τζέκο άνοιξε το σκορ για τους Βόσνιους στο 23ο λεπτό, ενώ ο Πιάνιτς στο 59’ διπλασίασε τα τέρματα των τυπικά γηπεδούχων. Οι Ιρανοί ανέκτησαν και πάλι τις ελπίδες τους στο 82’ με τον Ρεζά, αλλά στο επόμενο λεπτό, ο Βρσάγιεβιτς έβαλε… τέλος στα όνειρα των Ασιατών.

Η εξέλιξη του αγώνα

Νωθρός ήταν ο ρυθμός της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά, κυρίως ελέω της αμυντικής τακτικής που επέλεξε να αγωνιστεί το Ιράν, μια και οι Ασιάτες έδειξαν περισσότερο προσήλωση στην άμυνά τους, παρά προσπάθησαν να επιτεθούν και να πετύχουν ένα τέρμα που θα τους έφερνε πιο κοντά στην πρόκριση.

Απόρροια της συγκεκριμένης τακτικής, ήταν η Βοσνία να πάρει… μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου με τον Τζέκο να ανοίξει το σκορ, κάνοντας το… έργο των τυπικά φιλοξενούμενων ακόμα πιο δύσκολο. Πάντως, το «συγκρότημα» του Κάρλος Κεϊρός έχασε σημαντική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, μια και το σουτ του Σαγιαέι μέσα από την περιοχή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στην γραμμή.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν για την Βοσνία, η οποία απείλησε με τον Ιμπίσεβιτς στο 43’ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ στο σουτ που επιχείρησε, ενώ το φάουλ του Ντεζάγκα στις καθυστερήσεις δεν προκάλεσε κανένα πρόβλημα για την άμυνα των Ευρωπαίων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Βοσνία ήλεγχε πλήρως τον ρυθμό και στο 59’ η υπεροχή της καρποφόρησε, με τον Πιάνιτς να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας Σάφετ Σούσιτς, αν και ο μέσος των Ευρωπαίων ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στην συνέχεια, το Ιράν προσπάθησε να αντιδράσει, έχοντας… ενημερωθεί για το προβάδισμα της Αργεντινής απέναντι στην Νιγηρία, όμως, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ρεζά στο 83’ με πλασέ σε κενή εστία, φάση που και αυτή άρχισε από οφσάιντ, όμως, στο επόμενο λεπτό, ο Βρσάγιεβιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην Βοσνία, κάνοντας το 3-1 που έμεινε μέχρι το τέλος.