«Πεντάρα» για Πόρτο, υποβιβάστηκε η Φεϊρένσε

Έγιναν επτά από τους οκτώ αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, στα οποία οριστικοποιήθηκε ο υποβιβασμός της Φεϊρένσε.

Η Πόρτο είχε ήδη εξασφαλίσει το πρωτάθλημα και παρατάχθηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς στον αγώνα με την Ρίο Άβε. Ωστόσο ο Κλέμπερ σημείωσε χατ τρικ διαμορφώνοντας τα 3-1, 4-2 και 5-2 στα τελευταία σαράντα λεπτά.

Με δύο γκολ του Μπρούνο Σέζαρ η δεύτερη Μπενφίκα κέρδισε με 3-1 τη Βιτόρια Σετουμπάλ. Στο Champions League προκρίθηκε και η Μπράγκα, η οποία δοκιμάζεται στην έδρα της Σπόρτινγκ, στον τελευταίο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος, ο οποίος είναι σε εξέλιξη.

Η έτερη «Ευρωπαία», Μαρίτιμο, έφερε εντός έδρας 1-1 με την Πάσος Φερέιρα. Αντίθετα η Φεϊρένσε ηττήθηκε με 3-1 από τη Ζιλ Βιθέντε και θα συνοδεύσει τη Λεϊρία στη δεύτερη κατηγορία. Άλλωστε, η Ακαντέμικα, η οποία «κινδύνευε», πήρε τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Γκιμαράες, με γκολ του Εντίνιο, πρώην παίκτη της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ, στο 81ο λεπτό.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος.