Λιγκ Καπ: Στον τελικό η Λιόν, όπου περιμένει η Παρί (videos)

Τα χρειάστηκε η Λιόν στα ημιτελικά του γαλλικού Λιγκ Καπ, αλλά κατέβαλε την Τρουά της Ligue 2 με 2-1 και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό.

Στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Αλεξάντρ Λακαζέτ και στο 27ο ο Μπατεφιμπί Γκομίς διαμόρφωσε το 2-0, αλλά η βραδιά των γηπεδούχων δεν κύλησε εξίσου ευχάριστα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Άλλωστε, στο 35ο λεπτό η Τρουά μείωσε σε 2-1 με τον Χαβιέ και πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να φτάσει στο 2-2. Έτσι καθορίστηκε το ζευγάρι του τελικού της διοργάνωσης, στον οποίο βρέθηκε από χθες η Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζοντας με 2-1 την Ναντ χάρη σε δύο γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Θυμίζουμε πως ο νικητής του Λιγκ Καπ εξασφαλίζει «εισιτήριο» για το Europa League του 2014-15.