Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στην παράταση η Κρουζ Αζούλ, νέο «θαύμα» για Ώκλαντ Σίτι (videos)

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, που διεξάγεται στο Μαρόκο, προκρίθηκαν η Κρουζ Αζούλ και η Ώκλαντ Σίτι.

Πάντως, οι Μεξικανοί κλήθηκαν να ανατρέψουν απίθανο γκολ του Ιταλού Ιάκοπο Λα Ρόκα, ο οποίος έβαλε τους Ουέστερν Σίντνεϊ Ουόντερερς μπροστά στο σκορ στο 65ο λεπτό εκμεταλλευόμενος το βρεγμένο γήπεδο. Στο 74ο, όμως, απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Μάθιου Σπιράνοβιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 89ο ισοφάρισε ο Γκεράρντο Τοράδο με πέναλτι. Στην παράταση ο 35χρονος Μεξικανός κεντρικός μέσος σφράγισε τη νίκη διαμορφώνοντας το 3-1 με νέο πέναλτι στο 118ο, ενώ μεσολάβησαν το νικητήριο γκολ του Μαριάνο Παβόνε στο 108ο και δεύτερη κίτρινη στον Νικολάι Τόπορ-Στάνλεϊ στο 102ο!

Στα ημιτελικά, η Κρουζ Αζούλ θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ οι Αυστραλοί θα αρκεστούν στη διεκδίκηση της πέμπτης θέσης σε ματς με τη Σετίφ, που ηττήθηκε νωρίτερα με 1-0 από την Ώκλαντ Σίτι, Με τη σειρά τους, οι Νεοζηλανδοί «έκλεισαν» ραντεβού με τη Σαν Λορένζο της Αργεντινής έχοντας την υποστήριξη των Μαροκινών φιλάθλων, αν και πριν από λίγες ημέρες απέκλεισε τη γηπεδούχο Μόγκρεμπ Τέτουαν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Τζον Έρβινγκ στο 52ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Παρακάτω το υπόλοιπο πρόγραμμα του φετινού FIFA World Cup:
16/12, 21.30: Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) – Κρουζ Αζούλ (Μεξικό)
17/12, 18.30 (αγώνας για 5η θέση): Σετίφ (Αλγερία) - Ουέστερν Σίντνεϊ Ουόντερερς (Αυστραλία)
17/12, 21.30: Σαν Λορένζο (Αργεντινή) – Ώκλαντ Σίτι (Νέα Ζηλανδία)
20/12, 18.30: Μικρός Τελικός
20/12, 21.30: Μεγάλος Τελικός