Ζάμπια - Τυνησία 1-2 (video)

Μία σπουδαία νίκη με επική ανατροπή πανηγύρισε η Τυνησία που έκαμψε με 2-1 την αντίσταση της Ζάμπια και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό ποιοτικά με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τίποτα δεν έδειχνε ότι ο αγώνας θα έχει τόσο επεισοδιακή εξέλιξη.

Στο 59' η Ζάμπια πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Μαγιούκα να σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή και να νικάει τον Μαθλούθλι.

Η απάντηση όμως ήρθε πολύ σύντομα από τους Τυνήσιους. Έντεκα λεπτά μετά ο Ακαΐτσι με κοντινή προβολή έπειτα από κόρνερ έφερε το ματς στα ίσα.

Και η Τυνησία δεν σταμάτησε εκεί, αλλά στο 88' με γκολ του Τσικάουι «έκλεψε» τους τρεις πόντους και πλέον είναι με το... ένα πόδι στην επόμενη φάση, έχοντας τέσσερις βαθμούς.

Δείτε τα γκολ του αγώνα στο παρακάτω βίντεο.