Στις καθυστερήσεις «ξέρανε» την Πορτογαλία το Μεξικό

Στο 92' ο Μορένο διαμόρφωσε το τελικό 2-2 ανάμεσα στην Πορτογαλία και το Μεξικό

Πορτογαλία και Μεξικό αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 στην πρώτη τους αναμέτρηση στο Confederations Cup της Ρωσίας. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης αν και μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο δεν κατάφεραν να το εξαργυρώσουν στο πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε στο 35' ο Κουαρέσμα μετά από απίστευτη πάσα του Ρονάλντο, ενώ δεκαπέντε λεπτά νωρίτερα ακυρώθηκε γκολ του Πέπε με χρήση βίντεο λόγω οφσάιντ. Τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Τσιτσαρίτο Ερνάντεζ με κεφαλιά ισοφάρισε.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος φάνηκε ότι θα πάρει τη νίκη, όταν στο 86΄ ο Σέντρικ Σοάρες της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έκτορ Μορένο νίκησε στον αέρα τον Ζοσέ Φόντε, σε εκτέλεση κόρνερ, κι έδωσε το βαθμό στους «τρικολόρες».

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Φόντε, Ρονάλντο, Μουτίνιο (58΄ Αντριέν Σίλβα), Γουίλιαμ, Αντρέ Γκόμες, Νάνι (58΄ Ζέλσον), Κουαρέσμα (82΄ Αντρέ Σίλβα), Σέντρικ.

ΜΕΞΙΚΟ (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Σαλσέδο (67΄ Αραούχο), Ρέγες, Τζόναθαν Ντος Σάντος, Λαγιούν, Χιμένες (79΄ Περάλτα), Βέλα (57΄ Τζιοβάνι Ντος Σάντος), Τσιτσαρίτο, Μορένο, Ερέρα, Γκουαρδάδο.