Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε από το Βόλο η Κέρκυρα

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 7ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας η Κέρκυρα, που άλωσε την έδρα της Νίκης Βόλου επικρατώντας με 1-0.

Οι Φαίακες ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και αξιοποίησαν την υπεροχή τους σκοράροντας στο 20ό λεπτό, με ωραίο πλασέ του Κρητικού. Η Κέρκυρα κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, μαζί και τη νίκη, αφού πάντως στάθηκε πολύ τυχερή σε δύο φάσεις: στο 73ο λεπτό, όταν το φάουλ του Μέτσε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι των φιλοξενούμενων και στο 80΄, όταν το σουτ του Ιορδανίδη είχε την ίδια κατάληξη.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Φάντζιο Μπούις): Αποστολίδης, Μετούσι, Παπαδόπουλος, Ρόβας (67΄ Ιορδανίδης), Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Μέτσε, Κέρι, Βουκομάνοβιτς (61΄ Δωματάς), Ταβάρες, Μακένγκο.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Αναστασίου, Σπίνουλας, Βέρτζος, Ιωάννου, Ν. Κρητικός, Αναστασόπουλος, Κόντος (60΄ Βίλα), Ζορμπάς (80΄ Ινάσιο), Στ. Κρητικός, Σιατραβάνης (90΄ Αποστολίδης).