Κύπελλο Ιταλίας: Λυτρωτής Λουκάκου στην παράταση!

Κύπελλο Ιταλίας: Η Ίντερ με γκολ στο 119’ πήρε την πρόκριση στην έδρα της Φιορεντίνα-Με τη Μίλαν στα προημιτελικά!

Με… φρεσκάρισμα στην ενδεκάδα της και το μυαλό στο ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στη Γιουβέντους, η Ίντερ είχε επικίνδυνη αποστολή στο Κύπελλο Ιταλίας. Παίζοντας στην έδρα της Φιορεντίνα, η οποία παρότι δεν κάνει καλή σεζόν, πάντα είναι υπολογίσιμη δύναμη ειδικά στην έδρα της. Κι αυτό αποδείχθηκε. Με τους «νερατζούρι» να παίρνουν την πρόκριση τελικά, ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης!

Η Ίντερ προηγήθηκε στην αναμέτρηση με πέναλτι του Αρτούρο Βιδάλ στο 40’. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Σκρίνιαρ στον Κουαμέ. Όμως μετά από εξέταση του VAR, άλλαξε η απόφαση κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «νερατζούρι» μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι «βιόλα» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Με τον Κουαμέ να σκοράρει με εκπληκτικό σουτ στο 57’ για το 1-1. Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Ο Αντόνιο Κόντε που είχε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα κάνοντας rotation, πέρασε στο ματς τους Ντε Φράι, Λουκάκου, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, με όλους να θεωρούνται βασικοί στη φετινή σεζόν!

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την υπεροχή και τις όποιες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν. Το σκορ δεν άλλαζε όμως και όλα έδειχναν πως θα οδηγηθεί η αναμέτρηση στη διαδικασία των πέναλτι!

Όμως ο Ρομέλου Λουκάκου ήρθε να λυτρώσει τους Μιλανέζους! Στο 119’, ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της παράτασης, ο Μπαρέλα έκανε την ασίστ και ο Βέλγος άσος «έγραψε» το 1-2 για την Ίντερ η οποία πήρε την πρόκριση με αυτό τον τρόπο στην επόμενη φάση του Κόπα Ιτάλια!

Με αυτή την πρόκιρηση, οι "νετατζούρι"... έκλεισαν ραντεβού στα προημιτελικά με τη Μίλαν! Το μεγάλο ντέρμπι είναι αυτό που δεσπόζει ήδη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης!