Bundesliga: Ρεκόρ Λεβαντόφσκι, τα… χρειάστηκε η Μπάγερν! (Videos+Photos)

Bundesliga: Η Κολωνία το πάλεψε αλλά η Μπάγερν πήρε την πρώτη της νίκη για φέτος στο Πρωτάθλημα (3-2). Σκόραρε για 12ο σερί ματς της λίγκας ο Λεβαντόφσκι!

Αρχικά έμοιαζε… περίπατο το ματς με την Κολωνία. Όμως αποδείχτηκε πως δεν ήταν για την Μπάγερν. Οι Βαυαροί υποδέχτηκαν τα «κριάρια» για την 2η αγωνιστική της Bundesliga Και δυσκολεύτηκαν για να πάρουν την πρώτη τους νίκη, επικρατώντας 3-2.

Σε μια αναμέτρηση που ήταν το 12ο σερί ματς Πρωταθλήματος στο οποίο σκοράρει ο εκπληκτικός Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι! Ο Πολωνός ισοφάρισε το ρεκόρ που κατέχει ο ίδιος, απ’ τη σεζόν 2012-13!

Ο «Λέβα» ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο Μόναχο. Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, έλυσε το… Γόρδιο δεσμό στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της Κολωνίας. Εννιά λεπτά μετά, ήρθε ο Γκνάμπρι να κάνει το 2-0, με την Μπάγερν να δείχνει να χαλαρώνει.

Κι αυτό ήταν το λάθος της! Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε ένα δίλεπτο ισοφάρισαν. Στο 60’ ο Μοντέστ έκανε το 2-1, για να έρθει ο Ουτ στο 62’ να ισοφαρίσει σε 2-2! Φέρνοντας τους Βαυαρούς μπροστά στο φάσμα της νέας απώλειας στο Πρωτάθλημα!

Τελικά η αγωνία κράτησε 9 λεπτά. Στο 71’ ο Γκνάμπρι με δεύτερο προσωπικό γκολ έκανε το 3-2, διώχνοντας το άγχος απ’ τους γηπεδούχους. Παράλληλα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με την Μπάγερν να φτάνει τους 4 βαθμούς. Η Κολωνία έμεινε στους 3.

Πριν την έναρξη του αγώνα, υπήρξε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γκερτ Μίλερ. Έγιναν ομιλίες από διοικητικά στελέχη της Μπάγερν για τον παλαίμαχο άσο της ομάδας που έφυγε απ’ τη ζωή πριν λίγες μέρες. Παράλληλα προβλήθηκε ένα συγκινητικό βίντεο για τον μεγάλο Γερμανό γκολτζή.

Νωρίτερα, χωρίς νικητή έληξε το πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της Bundesliga, καθώς Χοφενχάιμ και Ουνιόν αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Η ομάδα από το Βερολίνο άνοιξε το σκορ στο 10' αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ανατρέψει την εις βάρος τους κατάσταση με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου της αναμέτρησης.

Τελικά η Ουνιόν ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β΄ μέρους και κράτησε την ισοπαλία ως το τέλος. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν στις καθυστερήσεις (90+4΄) με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φρίντριχ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.