La Liga: Ο Σουάρες έσωσε την Ατλέτικο κόντρα στην εκπληκτική Σοσιεδάδ! (Photos)

La Liga: Η Ρεάλ Σοσιεδάδ προηγήθηκε 2-0 αλλά ο Λουίς Σουάρες έσωσε το βαθμό για την Ατλέτικο Μαδρίτης (2-2)!

Η 10η αγωνιστική της Primera Division είχε το Clasico που «έκλεψε» τις εντυπώσεις. Όμως το πραγματικό ντέρμπι κορυφής, έγινε στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο». Εκεί που η Ατλέτικο Μαδρίτης φιλοξένησε την Ρεάλ Σοσιεδάδ. Με τους πρωτοπόρους Βάσκους να φτάνουν κοντά σε μια χρυσή νίκη, αλλά τον Λουίς Σουάρες να παίρνει την κατάσταση πάνω του!

Ο Ουρουγουανός έσωσε τους «ροχιμπλάνκος» ισοφαρίζοντας σε 2-2, τη στιγμή που η ομάδα του Σιμεόνε είχε βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο! Στο 7ο λεπτό οι Βάσκοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Σόρλοθ. Με το 0-1 να είναι και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ίσακ ήταν αυτός που σκόραρε για το δεύτερο τέρμα της Σοσιεδάδ! Στο 48’ ο Σουηδός διεθνής στράικερ διαμόρφωσε το 0-2 και έβαλε δύσκολα στην Ατλέτικο.

Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο Σουάρες! Στο 61’ ο Ουρουγουανός μείωσε σε 1-2, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα της Μαδρίτης. Και στο 77’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι! Ο λατινομαερικάνος στράικερ ανέλαβε την εκτέλεση ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το σκορ αυτό «σφράγισε» την αναμέτρηση, με την Σοσιεδάδ να είναι μόνη πρώτη με 21 βαθμούς (σε 10 ματς), χάνοντας όμως σπουδαία ευκαιρία για «διπλό». Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήγε στους 18 σε 9 ματς.