Serie A: Η Ίντερ… σκότωσε τον Μουρίνιο! (Videos+Photos)

Serie A: Σα… σίφουνας πέρασε απ’ τη Ρόμα η Ίντερ, επικρατώντας 3-0 της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο.

Με αέρα και δυναμική Πρωταθλήτριας πήγε στη Ρώμη η Ίντερ. Ένα ματς ιδιαίτερων συνθηκών, καθώς οι «νερατζούρι» βρήκαν απέναντί τους, τον Ζοζέ Μουρίνιο. Τον προπονητή που τους είχε οδηγήσει σε τεράστιες επιτυχίες με αποκορύφωμα το τρεμπλ. Όμως, δεν έδειξαν… οίκτο!

Οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι απέδειξαν πως είναι σε εκπληκτική κατάσταση. Επικράτησαν 3-0, διαμορφώνοντας το σκορ απ’ το πρώτο μέρος μάλιστα. Μην αφήνοντας περιθώρια στους «τζιαλορόσι» ούτε να σκεφτούν πως θα πάρουν κάτι απ’ το ματς.

Το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό. Ο πολύ φορμαρισμένος Τσαλχάνογλου με απ’ ευθείας κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ρωμαίων για το 0-1. Ήταν απλά η αρχή…

Εννιά λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Τζέκο. Ο Βόσνιος που αγωνιζόταν κόντρα στην πρώην ομάδα του, έγινε τελικός αποδέκτης μετά από ωραίο συνδυασμό της Ίντερ. Και με το αριστερό δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2, χωρίς να πανηγυρίσει το γκολ που πέτυχε.

Στο 39’ η Ίντερ τελείωσε το ματς μια και καλή. Ο Μπαστόνι έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Ντάμφρις με κεφαλιά-ψαράκι διαμόρφωσε το 0-3, δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, παρά τις όποιες προσπάθειες της Ρόμα να μειώσει έστω. Οι «τζιαλορόσι» που ήθελαν να κλείσουν χώρους και να παίξουν αμυντικά, αλλά το ματς τους «σκότωσε». Με τον Ζοζέ Μουρίνιο να φεύγει με σκυμμένο το κεφάλι εξ αιτίας της Ίντερ.

Οι «νερατζούρι» έφτασαν τους 37 βαθμούς και μείωσαν στον 1 την απόσταση απ’ την πρωτοπόρο Μίλαν, ενώ περιμένουν τι θα κάνει η Νάπολι με την Αταλάντα, καθώς οι «παρτενοπέι» είναι στους 36. Η Ρόμα έμεινε στους 25 και την 5η θέση, την οποία πιθανότατα θα χάσει μετά το τέλος της αγωνιστικής.