Κόπα Άφρικα: Ο Σαλάχ πήγε την Αίγυπτο στα ημιτελικά! (Photos)

Κόπα Άφρικα: Το Μαρόκο προηγήθηκε, αλλά ο Μο Σαλάχ με γκολ έστειλε τον προημιτελικό στην παράταση και με δική του ασίστ ήρθε η πρόκριση – Με το Καμερούν στον ημιτελικό.

Ένας απ’ τους κορυφαίους ποδοσφαιριστές στον κόσμο, έχει πάρει απ’ το… χεράκι την Αίγυπτο και την οδηγεί εκ του ασφαλούς. Ο «Φαραώ» Σαλάχ, ήταν αυτός που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ανατροπή της ομάδας του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Με τους Αιγύπτιους να παίρνουν το εισιτήριο για την τετράδα, επικρατώντας 2-1 του Μαρόκου στην παράταση!

H παρέα του Χακίμι ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα στο σκορ, νωρίς-νωρίς στο παιχνίδι. Οι Μαροκινοί κέρδισαν πέναλτι στο 7ο λεπτό. Ο Μπουφάλ ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 1-0. Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αίγυπτος πίεσε περισσότερο, ανέβασε την απόδοσή της και κυρίως, είχε τον Μο Σαλάχ! Ο άσος της Λίβερπουλ στο 53’ έκανε το 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Το οποίο ολοκληρώθηκε αρκετά προσεκτικά πάντως, καθώς οι δύο ομάδες από ένα σημείο και μετά είχαν περισσότερο το μυαλό τους στην άμυνα.

Στο έξτρα ημίωρο, η ποιότητα του Σαλάχ έκανε ξανά τη διαφορά. Ακριβώς στο 100ο λεπτό, ο «βασιλιάς» της Αιγύπτου έκανε την ασίστ για το γκολ του Τρεζεγκέ. Έτσι έγινε η ανατροπή και οι «Φαραώ» προκρίθηκαν στον ημιτελικό!

Η ομάδα του Μο Σαλάχ θα αντιμετωπίσει το Καμερούν, σε ένα σπουδαίο ημιτελικό, ειδικά απ’ τη στιγμή που οι Καμερουνέζοι είναι οι διοργανωτές.