Copa Del Rey: Εκπληκτική Μπέτις, τεσσάρα στην έδρα της Σοσιεδάδ! (Video+Photos)

Copa Del Rey: Με… περίπατο στα ημιτελικά η Ρεάλ Μπέτις, που επικράτησε άνετα εκτός έδρας επί της Σοσιεδάδ με το επιβλητικό 4-0!

Θεωρητικά ήταν απ’ τα πλέον αμφίρροπα ματς της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ισπανίας. Η εκπληκτική Ρεάλ Μπέτις που Μανουέλ Πελεγκρίνι, όμως, είχε διαφορετική άποψη. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έκανε… περίπατο στην έδρα της Σοσιεδάδ και με το επιβλητικό 4-0 βρίσκεται ήδη στα ημιτελικά!

Τα… δόντια της ομάδας απ’ τη Σεβίλλη, φάνηκαν μόλις στο 12ο λεπτό. Ο Γουίλιαμ Καρβάλιο με επιμονή και εξαιρετική κίνηση κράτησε την μπάλα κοντά στην γραμμή του άουτ και έστρωσε άψογα στον Χουάνμι για το 0-1!

Στο 39’ ο Γιανουζάι σκόραρε για τη Σοσιεδάδ. Όμως μετά από εξέταση της φάσης το τέρμα δε μέτρησε κι έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 0-1 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (57’) ο Χουάνμι και πάλι έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην Μπέτις. Κάνοντας το 0-2 που ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση.

Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ. Μέχρι το 83’ όταν και κέρδισαν πέναλτι. Ο Γουίλιαμ Ζοζέ ανέλαβε την εκτέλεση, για να διευρύνει το σκορ στο 0-3.

Το τελικό και εντυπωσιακό 0-4, ήρθε να κάνει ο Ρουιμπάλ τέσσερα λεπτά αργότερα. Με αυτό τον τρόπο η εντυπωσιακή Ρεάλ Μπέτις πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, εκεί όπου ήδη βρίσκονται Ράγιο Βαγιεκάνο και Βαλένθια.