La Liga: Νίκησε και ξέφυγε η Μαγιόρκα (Photos)

La Liga: Ντέρμπι στα όρια της επικίνδυνης ζώνης, με τη Μαγιόρκα να επικρατεί 2-1 την Κάντιθ και να παίρνει απόσταση 5 βαθμών απ’ την αντίπαλό της!

Δύο πέναλτι έστειλαν σε μια κάποια ασφάλεια τη Μαγιόρκα! Η οποία υποδέχτηκε την Κάντιθ για την 23η αγωνιστική της Primera Division. Αν και βρέθηκαν να χάνουν οι νησιώτες, έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν 2-1 παίρνοντας σημαντική νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι στο 8ο μόλις λεπτό βρήκαν το γκολ που ήθελαν. Ο Αλκαράθ έκανε το 0-1 κι έδωσε ελπίδες στην Κάντιθ που έτσι κι αλλιώς είναι σε δύσκολη θέση.

Η Μαγιόρκα «απάντησε» στο 20ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Σεβίγια ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1. Σκορ που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο πέναλτι για τη Μαγιόρκα, ήρθε στο 66ο λεπτό. Ο Μουρίκι ανέλαβε την εκτέλεση αυτή τη φορά, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους που έκαναν την ανατροπή στο σκορ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Η Μαγιόρκα πήρε σημαντική νίκη φτάνοντας στους 23 βαθμούς στην 17η θέση, αφήνοντας την Κάντιθ εντός επικίνδυνης ζώνης στην 18η θέση με 18 βαθμούς.