Κύπελλο Ισπανίας: «Άλωσε» το «Βαγιέκας» η Μπέτις, ξεκάθαρο προβάδισμα για τελικό!

Κύπελλο Ισπανίας: Η Ρεάλ Μπέτις έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που επικρατεί φέτος στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο (2-1) και πήρε το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση για τον τελικό του Copa Del Rey.

Σπουδαία νίκη πήρε η Ρεάλ Μπέτις, στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του Κυπέλλου Ισπανίας. Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε στο «Βαγιέκας» επί της Ράγιο με 2-1. Κάνοντας ανατροπή στο σκορ μάλιστα.

Με τον τρόπο αυτό, πήρε το ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Copa Del Rey, έχοντας τη ρεβάνς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» στις 3 Μαρτίου. Μάλιστα η ομάδα της Σεβίλλης έγινε μόλις η δεύτερη που περνά νικηφόρα φέτος απ’ το «σπίτι» της Ράγιο!

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άλλαξαν τις ισορροπίες στο ματς. Ο Αλβάρο Γκαρσία άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Η Μπέτις ισοφάρισε στο 26’ με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, με το 1-1 να πηγαίνει τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε στο 68ο λεπτό. Ο Γουίλιαμ Καρβάλιο ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στην Μπέτις, ολοκληρώνοντας τη σημαντική ανατροπή που φέρνει την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι με το ένα πόδι στον τελικό!

Στον άλλο ημιτελικό η Αθλέτικ Μπιλμπάο αντιμετωπίζει την Βαλένθια, με το πρώτο ματς να διεξάγεται την Πέμπτη (10/2).