Ligue 1: Νέο «στραπάτσο» για Λιλ, έμεινε στο 0-0 με τη Μετς

Ligue 1: Η Πρωταθλήτρια Γαλλίας συνεχίζει το ρεσιτάλ χαμένων βαθμών καθώς παραχώρησε λευκή ισοπαλία στην εκ των ουραγών Μετς.

Η 25η αγωνιστική προσφερόταν προκειμένου η Λιλ να ανέβει στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Όμως η Πρωταθλήτρια Γαλλίας, έχει κάνει τα πισωγυρίσματα συνήθεια αυτή τη σεζόν. Έτσι το φαινομενικά εύκολο ματς με τη Μετς, το έκανε πολύπλοκο και «πέταξε» δύο βαθμούς με το τελικό 1-1.

Η ομάδα του Γαλλικού Βορρά ήταν καλύτερη και είχε τις ευκαιρίες στο «Πιέρ Μορουά». Όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Όσο περνούσαν τα λεπτά το άγχος μεγάλωνε κι έτσι η Μετς έφυγε με σπουδαίο βαθμό στην προσπάθειά της για σωτηρία.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες, καθώς ο Ζεγκρόβα που μπήκε στο ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, πρόλαβε να δει δύο κίτρινες και να αποβληθεί στις καθυστερήσεις.

Πλέον, η Λιλ είναι στους 36 βαθμούς και την 9η θέση, ενώ η Μετς βρίσκεται τρίτη απ’ το τέλος με 21.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος: