Ligue 1: «Μοιρασιά» στο Λανς-Λιόν

Ligue 1: Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι για την Ευρώπη ανάμεσα στη Λανς και τη Λιόν (1-1) – Σχεδόν χέρι-χέρι συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

Σημαντικό ματς για τη «μάχη» της Ευρώπης στην 25η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος. Η Λανς υποδέχτηκε τη Λιόν στο «Φελίξ Μπολάρ». Η ομάδα του βορρά ήθελε τη νίκη για να προσπεράσει την Ολιμπίκ. Τελικά το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των παικτών.

Η Λανς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Κλος στο 13ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Προβάδισμα που οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Καντεβερέ στο 44’ ήταν αυτός που ισοφάρισε για τη Λιόν. Το 1-1 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου και παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Έτσι η Λιόν πήγε στους 37 βαθμούς και η Λανς ακολουθεί έχοντας 36. Όλα αυτά μέσα στο «χαμό» που γίνεται στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρωπαϊκή έξοδο, όπου επτά ομάδες βρίσκονται από τους 37 έως τους 34 βαθμούς.