Φιλικοί αγώνες: Με ανατροπή η Κροατία του Λιβάγια (video)

Τρεις ημέρες μετά το 1-1 επί της Σλοβενίας, η Κροατία αυτή την φορά επικράτησε στο δεύτερο φιλικό που έδωσε Κατάρ, με 2-1 επί της Βουλγαρίας.

Η φάση που "σημάδεψε" το ματς σημειώθηκε στο 70΄ με τον σκόρερ των Βουλγάρων, Κιρίλ Ντεσπόντοβ, να βλέπει το δρόμο προς τ΄ αποδυτήρια ένα λεπτό μετά το γκολ που πέτυχε (69΄) και με το οποίο η ομάδα του άνοιξε το σκορ.

Οι παίκτες της "Χρβάτσκα" εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του επιθετικού της Βουλγαρίας και μέσα σε πέντε λεπτά (76΄-80΄) κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω με το πέναλτι του Μόντριτς και το νικητήριο τέρμα του Κράμαριτς.

Να σημειωθεί ότι με 10 παίκτες είχε μείνει και η Κροατία, μετά την αποβολή του Τσαλέτα-Τσαρ στο 63ο λεπτό. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Μάρκο Λιβάγια, ξεκίνησε βασικός αλλά αποχώρησε με αλλαγή στο 61ο λεπτό δίνοντας τη θέση του στον χρυσό σκόρερ Κράμαριτς.