Ligue 1: «Τρομακτική» Λανς, τεσσάρα στο Μονακό!

Ligue 1: Εντυπωσιακή παράσταση απ’ τη Λανς που έκανε «πλάκα» στο πριγκιπάτο επικρατώντας 4-1 της Μονακό.

Σε τόπο «μαρτυρίου» μετέτρεψε το «Λουί Ντε» για τη Μονακό η Λανς. Η ομάδα απ’ το γαλλικό Βορρά έκανε επίδειξη δύναμης στο πριγκιπάτο, για την 3η αγωνιστική της Ligue 1. Επικρατώντας τελικά με το εντυπωσιακό 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι νωρίς-νωρίς έδειξαν τα… δόντια τους. Στο 7ο λεπτό ο Οπέντα ήταν αυτός που έκανε το 0-1. Για να έρθει ο Μασάδο στο 38’ να κάνει το 0-2, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Μονακό αντέδρασε στο 41’ και μείωσε σε 1-2 με τον Μπαντιασίλ. Σκορ που έστειλε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Όμως η Λανς σχετικά γρήγορα πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 55’ ο Φοφανά με πέναλτι έκανε το 1-3, ουσιαστικά τελειώνοντας την υπόθεση νίκη.

Ο Βάντερσον στο 72’ άφησε τη Μονακό με 10 παίκτες, για να έρθει έξι λεπτά μετά ο Σαϊντ να κάνει το 1-4. Δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη μεγάλη νίκη της Λανς, η οποία τη στέλνει στους 7 βαθμούς. Η Μονακό έμεινε στους 4 γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα.