La Liga: Η Ράγιο «λύγισε» τη Βαλένθια

La Liga: Τη δεύτερη νίκη της στο Πρωτάθλημα πήρε η Ράγιο Βαγιεκάνο που επικράτησε 2-1 της Βαλένθια του Τζενάρο Γκατούζο.

Το «Βαγιέκας» ποτέ δεν είναι εύκολη υπόθεση για κανέναν αντίπαλο. Ένας κανόνας στην Ισπανία, τον οποίο θυμήθηκε η Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» ηττήθηκαν απ’ τη Ράγιο Βαγιεκάνο με 2-1. Οι γηπεδούχοι με το αποτέλεσμα αυτό πήραν την δεύτερη νίκη τους στην φετινή Primera Division και πρώτη εντός έδρας.

Το ματς άρχισε ιδανικά για την Ράγιο. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Παλαθόν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Προβάδισμα που οδήγησε τις δύο ομάδες μέχρι το ημίχρονο. Στο 52’ ο Νίκο Γκονζάλες άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Η πίεση της Βαλένθια δεν έφερε αποτέλεσμα. Οι «νυχτερίδες» απλά κατάφεραν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Ντιακαμπί να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Με το αποτέλεσμα αυτό η Ράγιο Βαγιεκάνο προσπέρασε τη Βαλένθια, έχοντας 7 βαθμούς έναντι 6 της ομάδας του Τζενάρο Γκατούζο.