Η Καλλονή πήρε «χρυσό» βαθμό στη Λάρισα

Στο άδειο «AEL FC ARENA», η Καλλονή κατάφερε να αποσπάσει πολύτιμο βαθμό από τη Λάρισα με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για τα play off.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο αλλά οι νησιώτες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ.

Στο 34΄ο Λεοζίνιο ο οποίος ο κινητήριος μοχλός της Καλλονής, τροφοδότησε τον Μανουσάκη, ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε τον Σωτηρίου κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Λάρισα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 68΄, με τον Παπαγεωργίου, ο οποίος σκόραρε με προβολή, μετά από φάση διαρκείας, στην εστία των φιλοξενούμενων.

Πριν την ισοφάριση, οι «βυσσινοί» είχαν απειλήσει την εστία του Μάππα, με τον Καούνο στο 57΄και στο 60΄και με τον Ζεκίνια στο 63΄, ενώ στο 65΄ο Ταραχούλσκι λίγο έλειψε να πετύχει το 0-2, όταν έκανε το σουτ, διώχνοντας την μπάλα ο Γκονζάλες, πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Μετά το γκολ του Παπαγεωργίου, η Λάρισα δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα. Η απόδοσή της έπεσε, γεγονός που την επηρέασε στον δημιουργικό τομέα.
Οι φιλοξενούμενοι στο 90΄ έφτασαν κοντά στο 0-2, όταν ο Μανουσάκης με σουτ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το 1-1 αφήνει ικανοποιημένους τους νησιώτες, οι οποίοι με τον βαθμό που απέσπασαν έμειναν μέσα στο κόλπο, για τη συμμετοχή τους στα  play off.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χατζής από τον σύνδεσμο της Δυτικής Αττικής, ο οποίος κιτρίνισε τους Γκονζάλες, Χατζή, Καρακώστα, Μανουσάκη και Μήτση.

Λάρισα (Μιχάλης Ζιώγας): Σωτηρίου, Παπαγεωργίου, Βενετίδης, Ψωμάς, Κολοβέτσιος, Χατζής, Νεμπεγλέρας, Μπλέντι (46' Γκρούμπιεσιτς), Γκονζάλες (76' Χασομέρης), Ζεκίνια (87' Καρανίκας), Καούνος.

ΑΕΛ Καλλονής (Γιάννης Ματζουράκης): Μάππας, Κριπιντίρης, Καρακώστας, Χατζόπουλος, Μήτσης, Μανουσάκης, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Μανούσος (83' Ζουρούδης), Ντο Σάντος (86' Γάλας), Ταραχούλσκι (74' Τραορέ).