Με ανατροπή, 3-1 οι «μπέμπηδες» του Βλάχου τη Ρέξαμ! (photos+video)

Μπορεί η ΑΕΚ να έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 1', ωστόσο κατάφερε και γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας της Ρέξαμ με 3-1. Θετικά στοιχεία από τους πιτσιρικάδες του Βλάχου.

Νωθρά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της ΑΕΚ, πληρώνοντας άμεσα το κακό τους ξεκίνημα. Μόλις στο 1' ο Μόρτον γύρισε στον αμαρκάριστο Ράστον και εκείνος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τη Ρέξαμ.

Από 'κει και ύστερα η ΑΕΚ ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και δεν είναι υπερβολή να πούμε πως κυριάρχησε στο γήπεδο.

Στο 16' προσπάθησε να απαντήσει με σουτ του Γκερέιρο, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 21' ο Τσαμουρλίδης και στο στο 23' ο Σταμάτης απείλησαν εκ νέου χωρίς να βρουν όμως στόχο.

Τελευταία καλή φάση για την Ένωση στα πρώτα 45 λεπτά έγινε στο 41', όταν ο Γροντής έβγαλε ωραία κάθετη στον Γκερέιρο, εκείνος σκόραρε με κεφαλιά, ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, αν και φάνηκε να είναι στην ίδια ευθεία.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ πήρε αυτό που της άξιζε, δηλαδή ένα γκολ. Ο Λαγός στο 51' έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Παπαδημητρίου, που είχε μπει στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ισοφάρισε με «σκαστή» κεφαλιά.

Στο 57' η Ένωση έφτασε στο 2-1 με τον Γροντή, ωστόσο υποδείχθηκε και πάλι  σε θέση οφσάιντ μετά το «1-2» με τον Παυλή, όμως από το ριπλέι φάνηκε ξεκάθαρα πως δεν υπήρχε τέτοιου είδους παράβαση.

Ο... μονόλογος της ΑΕΚ συνεχίστηκε, όταν στο 67' ο Παυλής έκανε συρτό, αδύναμο αλλά επικίνδυνο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Το σκηνικό έμοιαζε το ίδιο και στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης και στο 83' ήρθε η ανατροπή από τους παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου. Ο Παυλής πέρασε την κάθετη μπαλιά στον Γροντή και εκείνος με λόμπα έξω από την περιοχή «κρέμασε» τον αντίπαλο γκολκίπερ!

Στο 85' ο Νικολιάς βγήκε στο τετ-α-τετ αλλά σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Καλογέρης κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Ένωση.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος (Μοσχονάς 68'), Τσαμουρλίδης, Ματεντζίδης (Αγκιρίμπα 79'), Γιάγκο (Γροντής 25'), Αρκούδας, Ρίκκα, Λαγός, Γκερέιρο (Νικολιάς 72'), Κουρελλάς (Παπαδημητρίου 46'), Φούντας (Καλογέρης 60'), Σταματής (Παυλής 46').