Πλατανιάς – ΟΦΗ 1-0 (video+photos)

Χανιώτικοι ήταν οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του κρητικού ντέρμπι, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στο γκολ του Τετέ στο 84’

Μπαλωθιές στα Χανιά και προβληματισμός στο Ηράκλειο μετά το τέλος της αναμέτρησης του Πλατανιά με τον ΟΦΗ στα Περιβόλια. Το γκολ του Τετέ 6 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 έκρινε το ματς και διαμόρφωσε το τελικό 1-0, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δυο δοκάρια στα πρώτα λεπτά κάθε ημιχρόνου.

Μετά το δοκάρι, το… χάος

Η ένταση που επικράτησε στο γήπεδο των Περιβολίων πριν την έναρξη του αγώνα, έδωσε τη θέση της στο καθαρά αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης του Πλατανιά με τον ΟΦΗ, χωρίς όμως να αποζημιώσει όσους επέλεξαν να την δουν από κοντά. Το πρώτο 10λεπτο του ματς πέρασε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, καθώς οι δυο ομάδες αναζητούσαν ρυθμό στο παιχνίδι. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα μάλιστα έφερε και τον Πλατανιά μια «ανάσα» από το γκολ με τον Ιτούα να «σημαδεύει» το δοκάρι του Λόρια.

Από κει και πέρα όμως οι καλές φάσεις στο ματς ήταν… είδος υπό εξαφάνιση. Οι παίκτες του Χριστόπουλου είχαν αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον ΟΦΗ να περιμένει πίσω από τη σέντρα. Οι γηπεδούχοι λοιπόν επιδόθηκαν σε μια… φλύαρη κατοχή της μπάλας, χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Λόρια. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Ηρακλείου ήταν σαφές πως ήθελε να εξασφαλίσει το μηδέν στην άμυνα χωρίς διάθεση να ρισκάρει επιθετικά. Έτσι, ήταν ελάχιστες οι φορές που οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν έξω από την περιοχή του Ολιμπά, με το 0-0 να μένει ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Τετέ ο… λυτρωτής

«Καρμπόν» με την εξέλιξη και την εικόνα του πρώτου 45λεπτου ήταν το μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Το ματς ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία του Πλατανιά, με τον Τετέ να έχει δοκάρι στο 48’ και από κει και πέρα, τίποτα… Οι παίκτες των δυο ομάδων όσο κυλούσαν τα λεπτά έδειχναν πως κύριο μέλημά τους ήταν η διατήρηση του μηδέν. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν με ευκολία την κατοχή της μπάλας, με το ποσοστό να κυμαίνεται στο 60%, ενώ ο ΟΦΗ από την πλευρά του όσο περνούσε η ώρα έδειχνε να πετυχαίνει τον πρωταρχικό του σκοπό, διατηρώντας την εστία του ανέπαφη.

Ωστόσο, σε μια από τις ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς την κεφαλιά του Μπανανά και ο Τετέ που βρέθηκε στη φάση δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το πλασέ ανοίγοντας το σκορ στο 84’. Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΟΦΗ δεν έδειξε ικανός να απειλήσει, ενώ ο Πλατανιάς εμφάνισε διάθεση να πιέσει και για δεύτερο γκολ χωρίς ωστόσο να έχει άλλη ευκαιρία, με το 1-0 να είναι και το τελικό σκορ. Έτσι, ο Πλατανιάς έφτασε τους 18 βαθμούς, με τον ΟΦΗ να μένει στους 14.

Κορυφαίος του αγώνα

Έχοντας στο ενεργητικό του ένα δοκάρι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και το γκολ που χάρισε τη νίκη στον Πλατανιά, ο Τετέ δικαιωματικά μπορεί να αναδειχθεί MVP της αναμέτρησης στα Περιβόλια.