ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 2-1: Ξεπέρασε το «βυσσινί» εμπόδιο (photos)

Νίκησε δύσκολα και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες του ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Πιο δύσκολα από ότι περίμενε, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της ΑΕΛ στην Τούμπα και αύξησε την απόστασή του από Ατρόμητο και Ολυμπιακό. Οι «βυσσινί» στο 36’ ξάφνιασαν την Τούμπα, με τον Νούνιτς να κάνει το 0-1. Ο Καρανίκας ωστόσο ανέτρεψε στο 45’ τον Πρίγιοβιτς και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ΑΕΛ με δέκα παίκτες. Ο Σέρβος ισοφάρισε σε 1-1 και στο 69’ ο Ακπόμ έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ για το τελικό 2-1.

Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε από το πρώτο λεπτό τα ηνία του αγώνα στην Τούμπα, με την ΑΕΛ να περιορίζεται στα αμυντικά της καθήκοντα. Παρά την κατοχή της μπάλας που είχε ο «Δικέφαλος του Βορρά», δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των «βυσσινί», με κάποια σουτ να μην απειλούν τον Κρίστινσον. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Στο 36’ ο Νούνιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καρανίκα πέτυχε το 0-1, στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία της ΑΕΛ.

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να αντιδράσει και στο 45’ κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Καρανίκα στον Πρίγιοβιτς, με τον παίκτη των φιλοξενούμενων να δέχεται και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Σέρβος φορ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε σε 1-1, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ αύξησε την πίεσή του, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Η ΑΕΛ αμυνόταν όμως σωστά και προσπαθούσε να αποκρούσει τις επιθέσεις των γηπεδούχων. Στο 69’ όμως οι δύο παίκτες που πέρασε στο παιχνίδι ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκαναν τη διαφορά. Ο Σάκχοφ έκανε συρτή σέντρα και ο Άκπομ από κοντά πέτυχε το 2-1. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Η ΑΕΛ προσπάθησε να ανέβει κάποιες στιγμές, αλλά δεν έφτασε ποτέ κοντά στην ισοφάριση. Το 2-1 διατηρήθηκε ως το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται στο +7 από τον Ατρόμητο και στο +8 από τον Ολυμπιακό.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Βέρνμπλουμ (67’ Σάκχοφ), Λημνιός (81’ Ζαμπά), Ελ Καντουρί (67’ Άκπομ), Ουάρντα, Πρίγιοβιτς.

ΑΕΛ (Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Ακόστα (87’ Πίτι), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Μπαργκάν (46’ Γκόλιας), Νούνιτς.