ΑΕΛ-ΝΠΣ Βόλος 0-0: Την κράτησε στον πάτο (photos+videos)

ΑΕΛ-ΝΠΣ Βόλος: Την ευκαιρία να… ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας έχασε η ΑΕΛ μια και παρέμεινε στο «λευκό» 0-0 με τον Βόλο στο Αλκαζάρ.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, καθώς στο πρώτο μέρος το «συγκρότημα» της Μαγνησίας πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε με καλύτερες αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, χωρίς ωστόσο να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Στο δεύτερο, οι «βυσσινί» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως, δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ που ήθελαν διακαώς, ούτως ώστε να φτάσουν στην πρώτη εντός έδρας νίκη.

Έτσι, ο ΝΠΣ Βόλος έμεινε στην 7η θέση έχοντας συγκεντρώσει 24 βαθμούς, σε 20 αναμετρήσεις και βρίσκεται στο -6 από τον Αστέρα Τρίπολης που υποδέχεται τον Άρη, αλλά και στο +2 από τον Ατρόμητο, που θα παίξει κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες». Από την άλλη, η ΑΕΛ παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με συγκομιδή μόλις 9 βαθμών, έναν λιγότερο από την Λαμία που αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο «Απ. Νικολαΐδης».

Με τη βοήθεια του αέρα

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας και τη βοήθεια του αέρα και προσπάθησαν να πετύχουν ένα τέρμα που θα τους έβαζε σε θέση… οδηγού για τη συνέχεια. Μόλις στο 10’ η κεφαλιά του Τσοκάνη κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 27’ ο Ζίζιτς λίγο έλειψε να πληγώσει την ομάδα του μ’ έναν απίστευτο τρόπο.

Ήταν το 27ο λεπτό, όταν ο Φεράρι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο αμυντικός της ΑΕΛ θέλησε να διώξει με τάκλιν, αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, προς το δεξί «παραθυράκι» του Μπάγιτς, αλλά ο τελευταίος ενήργησε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Τριπλή… παρέμβαση

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Φέστα θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Για τον λόγο αυτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Μπεν-Χατίρα, Καρανίκα και Χουσίνο, με τον πρώτο να δείχνει το ταλέντο του στην πρώτη του εμφάνιση με τα «βυσσινί» και να αλλάζει άρδην την εικόνα του ματς.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε και την βοήθεια του αέρα και απείλησε για πρώτη φορά στο 47’ με το σουτ του Μπεν-Χατίρα, το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο και πέρασε άουτ, ενώ στο 60’ ο Κλέιμαν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν για την άμυνά του, καθώς απέκρουσε το φάουλ που εκτέλεσε ο Ακούνια από καλή θέση.

Πάντως, η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς ήταν για τον Βόλο, στο 85’ με πρωταγωνιστή τον Δουβίκα, ο οποίος έφυγε στην κόντρα, στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, βρέθηκε απέναντι στον Μπάγιτς, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε και δύο λεπτά αργότερα, κατάφερε να σταματήσει για δεύτερη φορά την απειλή από τον Δουβίκα στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

ΑΕΛ-ΝΠΣ Βόλος 0-0: Την κράτησε στον πάτο (photos)