Άρης: Νίκη για Αστάνα!

Άρης: Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας η Αστάνα που επικράτησε 4-3 της Σαχτέρ Καραγκάντι.

Η αντίπαλος του Άρη στο Europa Conference League, είναι η Αστάνα απ’ το Καζακστάν. Η οποία όχι απλά είναι πιο μπροστά απ’ τους «κίτρινους» σε επίπεδο ετοιμότητας, αλλά ουσιαστικά αυτή την περίοδο βρίσκεται εν μέσω του Πρωταθλήματος! Μάλιστα σήμερα (2/7) αντιμετώπισε την Σαχτέρ Καραγκάντι για την 19η αγωνιστική.

Η προσεχής αντίπαλος των «κίτρινων» επικράτησε 4-3 και με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην 1η θέση με 41 βαθμούς, αφήνοντας 2η την Τόμπολ Κόσταναϊ που έχει 39 με έναν αγώνα λιγότερα.

Η Αστάνα προηγήθηκε με τον Εμπόνγκ στο 6’ για να έρθει ο Τσιούπερκα στο 26’ να κάνει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σβιρίντοφ στο 41’ και με 2-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αϊμπέτοφ έκανε το 3-1 στο 55’, με τον Νατζαριάν να μειώνει 8 λεπτά μετά σε 3-2. Το 4ο γκολ της Αστάνα ήρθε στο 77’ με τον Μπαρσεγκιάν, για να διαμορφωθεί το τελικό 4-3 ένα λεπτό αργότερα απ’ τον Κιμπιράι.