ΟΦΗ-Εργοτέλης 1-0: Νίκησαν οι «ασπρόμαυροι» - Κέρδος ο Λάμπρου (photos)

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΟΦΗ κόντρα στον Εργοτέλη, ενόψει πρωταθλήματος.

Καλή εικόνα παρουσίασε ο ΟΦΗ, στη φιλική νίκη με 1-0 επί του Εργοτέλη. Ο Λάμπρου ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε από την ομάδα του Νίκου Νιόπλια, ενώ πάλι σπαταλήθηκαν αρκετές ευκαιρίες. Οι «κιτρινόμαυροι» από την πλευρά τους δεν εμφανίστηκαν έτοιμοι ακόμα.

Πρόβα… πρεμιέρας έκανε ο ΟΦΗ κόντρα στον Εργοτέλη, με τον Νίκο Νιόπλια να δίνει φανέλα βασικού στον Λάμπρου. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν πιο κινητικοί στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Ο Καστάνιος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και στο 27’ μετά από μπαλιά του Καμάου, δεν πλάσαρε σωστά. Ο Εργοτέλης επιχείρησε να γίνει απειλητικός, αλλά κάποια σουτ των Κωστανάσιου και Μπουτσάκη δεν ανησύχησαν τον Σωτηρίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει την υπεροχή και πίεζε με κάθε τρόπο. Τελικά το γκολ ήρθε στο 76’. Μετά από ωραία ενέργεια του Λάμπρου, ο Μπαλογιάννης πάσαρε στον Ντουρμισάι, ο τελευταίος έβγαλε την μπάλα έξω στον Μαρινάκη και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 81’ ο Τσέλιος έδιωξε πριν ο Καστάνιος στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Σωτηρίου (46' Βάτερμαν, 77' Σηφάκης), Μαρινάκης, Λυμπεράκης (46' Κοροβέσης), Πασαλίδης, Βούρος, Γκαγιέγος (62' Ντουρμισάι), Ντε Γκούζμαν, Νέιρα, Καμάου (62' Μπαλογιάννης), Λάμπρου, Καστάνιος (88' Καρανδινός).

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Κόλα, Σαρρής, Μίκο, Σερβολάκης, Κατσούρι (63' Πέιος), Μπουτσάκης (63' Ντουμάνης), Βουτσάς (79' Δασκαλάκης), Κουάτενγκ (46' Ποζατζίδης), Μπουρσέλης (79' Πάγια), Κωστανάσιος (70' Νικολακάκης).