Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 0-3: Κρητικό… πάρτι στη Ριζούπολη (photos+videos)

Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ: Οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Γιακιμόφσκι και πήραν άνετη νίκη.

Νικηφόρα πέρασε από τη Ριζούπολη ο ΟΦΗ, καθώς επιβλήθηκε άνετα 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης. Η αποβολή του Γιακιμόφσκι στο 19’ για πέναλτι στον Τοράλ αποδείχτηκε καταδικαστική για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Ο Νέιρα μπορεί να σημάδεψε το δοκάρι στο πέναλτι που εκτέλεσε, αλλά σε ένα τρίλεπτο (24’-26’) ο Λάμπρου πέτυχε δύο γκολ, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι για τους Κρητικούς. Στο 63’ ο Γκαγιέγος πέτυχε το 0-3, με τον Απόλλωνα να μην έχει δυνάμεις για να μπορέσει να απειλήσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Ο Απόλλων Σμύρνης, στο ντεμπούτο του Μάρκο Γκρότε, ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο 3’ ο Ιωαννίδης σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά ως οφσάιντ.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να ισορροπήσει και στο 19’ σημειώθηκε η φάση που άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ο Γιακιμόφσκι έχασε τον Τοράλ και στη συνέχεια τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή.

Ο διαιτητής Ζαμπαλάς έδειξε το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του Απόλλωνα. Ο Νέιρα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 21’, αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ωστόσο, οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και σε δύο σχεδόν ίδιες φάσεις, ο Λάμπρου πέτυχε δύο γκολ. Στο 24’ από γύρισμα του Γκαγιέγος, ο 24χρονος άσος πλάσαρε για το 0-1.

Στο 26’ από άστοχη έξοδο του Βέρχουλστ προ του Τοράλ, ο Ισπανός έσωσε στον Λάμπρου, ο οποίος σκόραρε για το 0-2.

Ο Απόλλων δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και ο ΟΦΗ πίεζε συνεχώς και στο 39’ ο Μπαλογιάννης δεν μπόρεσε να πλασάρει από καλή θέση.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να βγαίνει με ευκολία στα καρέ του Βέρχουλστ. Στο 50’ μετά από ωραία συνεργασία των Κρητικών, το σουτ του Τσιλιανίδη ήταν άστοχο. Ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει, και στο 55’ μια προσπάθεια του Γιαννιώτα δεν είχε τύχη.

Στο 63’ ο Γκαγιέγος με εκτέλεση φάουλ νίκησε και πάλι τον Βέρχουλστ και έγραψε το 0-3.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να ελέγχει το ματς, καθώς ο Απόλλων δεν μπορούσε να γίνει εύκολα απειλητικός, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο. Στα τελευταία λεπτά, οι Κρητικοί διαχειρίζονταν το υπέρ τους σκορ, απειλώντας με κάποιες στατικές φάσεις. Στις καθυστερήσεις, ο Παμλίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάτερμαν, στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

Απόλλων Σμύρνης (Μάρκο Γκρότε): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Μπρούνο Άλβες, Λισγάρας (77’ Ρόνιε), Γιακιμόφσκι, Φατιόν (64’ Κραγιόπουλος), Σλίβκα, Φαν Λα Πάρα (64’ Παμλίδης), Γιαννιώτας (77’ Μαρτίνες), Σίγκνιεβιτς (27’ Παπαγεωργίου), Ιωαννίδης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης (73’ Κοροβέσης), Γκαγιέγος (78’ Σελίμοβιτς), Ντε Γκουζμάν, Τσιλιανίδης (65’ Ναμπί), Τοράλ (73’ Καμάου), Νέιρα (65’ Ντουρμισάι), Λάμπρου.