Βόλος-Απόλλων Σμύρνης 1-0: Με χτύπημα Φαν Βέερτ επέστρεψε στις νίκες (video+photos)

Βόλος-Απόλλων Σμύρνης: Ο Φαν Βέερτ σκόραρε για ακόμα ένα παιχνίδι και οι γηπεδούχοι επικράτησαν 1-0 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας»

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Απόλλωνα, καθώς δεν πιέστηκε από τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά, ενώ κράτησε τη μπάλα και προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάποιο γρήγορο γκολ. Κλασσική ευκαιρία ωστόσο δεν έκανε, με αποτέλεσμα να.. αναλάβει ο συνήθης ύποπτος Φαν Βέερτ από πλευράς Βόλου.

Ο Ολλανδός στο 22′ σουταρε δυνατά, ο Βέρχουλστ απέκρουσε σε κόρνερ και από προήλθε το 1-0 για τους κυανέρυθρους, κόντρα στην ροή του αγώνα. Το κόρνερ εκτελέστηκε πλασαριστά, ο Φερράρι έκανε σέντρα στο πίσω δοκάρι και ο Φαν Βέερτ με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ στο Πανθεσσαλικό πετυχαίνοντας το 11ο τέρμα του στη σεζόν.

Το γκολ έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Βόλου, καθώς κράτησαν τη μπάλα στα πόδια τους και ήλεγξαν πλήρως το ρυθμό του αγώνα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να.. σβήσει με το σκορ στο 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει καλύτερα στο παιχνίδι, χωρίς να δημιουργήσουν ωστόσο προβλήματα στην άμυνα του Βόλου, με τους κυανέρυθρους μετά το 1-0 να κρατούν τον Απόλλωνα μακριά από την περιοχή τους και μάλιστα να επισκέπτονται με αξιώσεις σε 1-2 περιπτώσεις την εστία του Βέρχουλστ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, δημιουργώντας προοπτικές για ένα γκολ. Το φάουλ του Ορόζ και η προσπάθεια του Ιωαννίδη δε βρήκαν στόχο, ενώ και ο δραστήριος Γιαννιώτας που πέρασε στο παιχνίδι δε μπορούσε να φτάσει σε κάποια κλασσική ευκαιρία. Στο 74ο λεπτό παραλίγο να έχουμε την ισοφάριση, όταν μετά από τραγικό λάθος του Κότνικ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Σλίβκα όμως ο Σλοβένος πρόλαβε με υπερένταση τον Λιθουανό, την τελευταία στιγμή.

Στο 77′ ο Πουρίτα σούταρε από πολύ καλό σημείο εντός περιοχής όμως η προσπάθεια του δεν είχε την απαιτούμενη δύναμη για να προβληματίσει τον Βέρχουλστ, ο Απόλλων ανέβηκε στο γήπεδο για να πιέσει τους γηπεδούχους όμως μάταια. Η άμυνα του Βόλου δεν απειλήθηκε σοβαρά και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Βόλος: Κότνικ, Ρομέρο, Γκουλέν, Άλχο (39′ Πουρίτα), Φερράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο (71′ Ροσέρο), Ρεγκαντέν (46′ Ορόζ), Φερνάντες (90′ Σιέλης), Φαν Βέερτ

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόβσκι (46′ Τουτουαρίμα), Ρόγκνε, Μπρούνο Αλβες, Φάμπρι, Σλίβκα, Μαρτίνες (85′ Σαχλί), Παμλίδης (65′ Γιαννιώτας), Παπαγεωργίου (77′ Σιγκνεβιτς), Ιωαννίδης