ΟΦΗ-Παναιτωλικός 2-4: Με κεκτημένη ταχύτητα πήραν την ματσάρα οι Αγρινιώτες (videos+photos)

ΟΦΗ-Παναιτωλικός: Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε 4-2 των Κρητικών στο Ηράκλειο

Το «τρένο» του Παναιτωλικού υπό τις οδηγίες του Γιάννη Αναστασίου συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στην Super League καθώς μετά τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ αλλά και αυτήν κόντρα στον Ολυμπιακό για το Κύπελλο έφυγε με το διπλό (2-4) από την έδρα του ΟΦΗ σε ένα ματς διαφήμιση για το ποδόσφαιρο.

Ο αγώνας

Ο Παναιτωλικός αιφνιδίασε στην πρώτη φάση του αγώνα στο 7ο λεπτό όταν ο Ντε Γκούζμαν έχασε την μπάλα στο κέντρο, ο Μεντόζα πήρε το πέναλτι από τον Μεγιάδο και ο ίδιος με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-1 για τους Αγρινιώτες.

Ο ΟΦΗ έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ του Αργεντινού, ο Παναιτωλικός του έδωσε χώρο και εκείνος προσπαθούσε να γίνει απειλητικός με άστοχα σουτ από τους Νέιρα, Τσιλιανίδη. Το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τον ΟΦΗ που δεν μπορούσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και τελικά στο 41′ ήρθε το 1-1 με τον Νέιρα να πλασάρει τον Μελίσσα.

Όμως ο ΟΦΗ φαινόταν πως δεν είχε καθαρό μυαλό και στην επόμενη φάση δέχτηκε γκολ όταν ο Μεντόσα εκτέλεσε το φάουλ από το κέντρο, ο Κορνέλιους με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, σε μια τραγική αντίδραση της άμυνας του, έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 2-1.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον ΟΦΗ που με ίδια ακριβώς φάση του 0-1, ο Μεγιάδο έκανε τραγικό λάθος στο κέντρο, ο Παναιτωλικός βγήκε στην αντεπίθεση και ο Καρέλης στο 53′ σαν σε προπόνηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3.

Ο ΟΦΗ γύρισε τον διακόπτη μετά το γκολ του Καρέλη και ξεκίνησε μια μεγάλη αντεπίθεση για ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και στο 66′ ο Νέιρα κάνει το 2-3 βάζοντας τον ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο στο 80′ χάθηκε η μεγαλύτερη όλων των ευκαιριών για τον ΟΦΗ με τον Αργεντινό να εκτελεί το πέναλτι που κέρδισε ο Ντουρμισάι μετά από τράβηγμα της φανέλας του Κορνέλιους αλλά ο Μελισσάς απέκρουσε και ο Βέργος στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό σκορ (2-4).