Σανγκάη: Και τώρα... Φέντερερ – Τζόκοβιτς (video)

Ο Ρότζερ Φέντερερ είναι ο αντίπαλος του Νόβακ Τζόκοβιτς στον έναν ημιτελικό του τουρνουά τένις της Σανγκάης.

Ο Ελβετός τενίστας επικράτησε 2-0 (7-6, 6-0) σετ του Γάλλου Μπενετό στα προημιτελικά της διοργάνωσης και προκρίθηκε στους «4».

Ο Φέντερερ που είχε 11 άσους και 34 επιτυχημένα χτυπήματα στο ματς που διήρκησε 69 λεπτά, θα περάσει τον Ράφα Ναδάλ στο νούμερο 2 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η προϊστορία λέει ότι Φέντερερ και Τζόκοβιτς έχουν συναντηθεί σε 35 περιπτώσεις, με τον πρώτο να έχει ένα υπέρ του σκορ 18-17.

Πάντως, την τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν, ο Σέρβος ήταν αυτός που πήρε τη νίκη και συγκεκριμένα τον περασμένο Μάρτιο, στον τελικό του Indian Wells.