Α1 χάντμπολ: Αναγέννηση Βύρωνα – ΓΑΣ Κιλκίς 27-19

Μέσα στον στόχο της εξάδας παρέμεινε η Αναγέννηση Βύρωνα που νίκησε τον ΓΑΣ Κιλκίς στο τελευταίο ματς της 16ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών

Η ομάδα του Βύρωνα αναρριχήθηκε στην 5η θέση μαζί με Ποσειδώνα, ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ στους 15 πόντους. Η Αναγέννηση - που σημείωσε την 2η νίκη της σε τρία τελευταία ματς- βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε έχοντας κορυφαίους τους Γεωργίου (8 γκολ) και Αντωνιάδη (15 επεμβάσεις).

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 8-6. Στις αρχές του δευτέρου η Αναγέννηση με ένα ξέσπασμα σε διάστημα τριών λεπτών (35-38) μετέτρεψε το 11-10 σε 15-10, ενώ στην συνέχεια «καθάρισε» το ματς στο 51' όταν προηγήθηκε 22-13! Η ομάδα του Κιλκίς δεν άντεξε σε αυτό το ρυθμό, ενώ ήταν και άτυχη αφού εκτός των απουσιών (Γρηγοριάδης, Μέγκας) στο πρώτο 20λεπτο έχασε με τραυματισμό και τον δεξιό ίντερ Χόντο. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη, αφού συμπλήρωσαν επτά παιχνίδια χωρίς νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-3, 8-5, 8-6, 8-6 (ημχ.), 11-9, 15-11, 18-12, 21-13, 24-16, 27-19

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 8, Στούμπης Π. 4, Βασιλόπουλος, Αργυράκης, Φάμπατς, Τσεύλικος 1, Στούμπης Δ., Χατσίκας, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 5, Καραστέργιος, Λάσιτσα 5, Λεωνίδας 1, Λάκοβιτς 3, Βλαχοθανάσης.

ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Ασίκης, Κωνσταντινίδης, Τασέφσκι 1, Δούγιας 8, Χαλκίδης, Γιαβασίδης 2, Δεληγιάννης 4, Δημάκης 1, Παπαδόπουλος 1, Χόντο 1, Σισμανίδης 1, Κοβλακάς, Μπαλάσκας.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, Κόκκινη: 49:20 Βασιλόπουλος (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 9-6, πέναλτι: 3/3-2/4