Βόλεϊ Γυναικών: Στο Final Four τα φαβορί και… η ΑΕΚ

Προκρίσεις για Ολυμπιακό, ΑΟ Θήρας και Πανναξιακό, πήρε στις λεπτομέρειες το ντέρμπι από τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ.

Ολοκληρώθηκε η προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ γυναικών, με τα φαβορί να επιβεβαιώνουν τον τίτλο τους. Ο Ολυμπιακός δεν είχε προβλήματα να επικρατήσει 3-0 του ΑΣΠ Θέτις και να πάρει την πρόκριση για το Final Four, ενώ με το ίδιο αποτέλεσμα επικράτησε ο Πανναξιακός του Άρη και επίσης έκλεισε θέση για τα ημιτελικά.

Στη Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον ΑΟ Θήρας και παρότι κατάφερε να πάρει σετ, δεν μπόρεσε να σταματήσει τις φιλοξενούμενες. Η ομάδα της Σαντορίνης νίκησε 3-1 και προκρίθηκε με τη σειρά της στο Final Four. Την τετράδα, κλείνει εν τέλει η ΑΕΚ η οποία στο ντέρμπι των προημιτελικών κατάφερε να κερδίσει 3-2 τον Παναθηναϊκό στο τάι-μπρέικ, το οποίο κατέκτησε 18-16 μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα.