Ολυμπιακός: Δυο σετ μακριά από την πρόκριση

Με τις Σάσκια Χίπε, Ελίζαμπεθ Σκορ να σκοράρουν 33 πόντους και με 53% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έκανε βήμα πρόκρισης στους «16» του Challenge Cup μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί της Χάποελ Κφαρ Σαμπά.

Στις 19 Δεκεμβρίου θα πραγματοποιηθεί ο επαναληπτικός στο Ισραήλ και οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονται δύο σετ για να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Εφόσον προκριθεί, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού UTE Βουδαπέστης (Ουγγαρία) - Γενισέι Κράσνογιαρσκ (Ρωσία).

Με εξαίρεση το πρώτο σετ που οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του (16-15), ο Ολυμπιακός με 60% στην υποδοχή είχε καλή ανάπτυξη στην επίθεση (51/97 τελειωμένες) και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στην αναμέτρηση. Η Στέλλα Χριστοδούλου μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι Σάσκια Χίπε (17π.), Ελίζαμπεθ Σκοτ (16π.) και Κατερίνα Ζακχαίου (12π.) να τελειώσουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-15, 25-14) σε 63'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Σκοτ 16 (13/23 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. - 56% άριστες), Λαμπρούση 7 (5/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (5/6 επ.), Χίπε 17 (15/33 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (5/8 επ., 3 άσοι, 4 μπλοΚ), Τοτσίδου 9 (8/17 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 30% άριστες) / Κονόμι (λ, 76% υπ. - 58% άριστες), Κακουράτου (λ), Ζιβογίνοβιτς, Καλανταρίδου, ξανθοπούλου.

ΧΑΠΟΕΛ ΚΦΑΡ ΣΑΜΠΑ (Χίμελφαρμπ): Ντίβας 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Χροντσέκοβα 6 (5/10 επ., 1 άσος), Βέλικι 7 (7/26 επ., 40% υπ. - 27% άριστες), Ντε Καρβάλιο 4 (3/14 επ., 1 άσος), Κιγιάκοβα 8 (8/23 επ., 38% υπ. - 38% άριστες), Κορέα 1 (1/2 επ.) / Σιρ (λ, 28% υπ. - 17% άριστες), Μπεν Αΐμ, Τσοντόροφ 1 (1 μπλοκ).