Handball Premier: «Περίπατος» της ΑΕΚ επί του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφεια (video)

Μια άνετη νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ με 36-23 επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας σήμερα, Σάββατο 25/9 για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Handball Premier.

Οι «κιτρινόμαυροι» σημείωσαν έτσι το 2Χ2 στο φετινό Πρωτάθλημα και παρέμειναν την κορυφή της βαθμολογίας.

O Ιωνικός άνοιξε το σκορ με γκολ του Χαλιώτη, αλλά η ΑΕΚ με τρία τέρματα του Ουγκάλντε στην αρχή και από ένα του Μυλωνά και του Πλάθα, γύρισε το παιχνίδι (2-5).

Το σκορ ξέφυγε ακόμα περισσότερο με τους παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια να προηγούνται ακόμα και με 12 γκολ (6-18), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την «Ένωση» να προηγείται 6-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά. Με τρία γρήγορα γκολ μείωσε (9-19), με την ΑΕΚ ωστόσο να «σπάει» το σερί με τον Ηλιόπουλο, και διεύρυνε εκ νέου τη διαφορά (13-25). Οι Τζηράς, Λέμος και Κεδέρης έφθασαν στα 28 τα γκολ της ομάδας (13-28) στο 15άλεπτο, με τον Λέμος σε εκείνο το χρονικό σημείο να τραυματίζεται και να περνά εκτός παιχνιδιού.

Ο Ιωνικός στο 20άλεπτο είχε μειώσει (16-28), αλλά η ΑΕΚ έβγαλε και πάλι αντίδραση (16-30) για να πάρει τελικά τη νίκη με τελικό σκορ 23-36.

MVP: Χριστόδουλος Μυλωνάς

Ιωνικός Ν.Φ. – ΑΕΚ 23-36

Ιωνικός Ν.Φ. (Γιάννης Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 3, Παπαδόπουλος, Συγγάρης, Μπρουδάκης, Βασιλείου, Χαντέλης 3, Σιάτρας, Μπούτος 2, Καραμασιώτης, Μαντζόπουλος 6, Χελιώτης 3, Λιόλιος 4, Αϊβαλιώτης Π., Χάλαρης, Λόλας 2.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Τζηράς 5, Νικολαΐδης, Λέμος 3, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Ηλιόπουλος 5, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης 1, Ζαρίκος, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας 1, Κεδέρης 2.