Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο για τον Χέμερλε με διαφορά μιας «τρίχας» από τον 2o

Ο Αλεσάντρο Χέμερλε έκανε την υπέρβαση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα Snowboard Cross χιονοσανίδας, κατά την διάρκεια των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων, που φιλοξενούνται στο Πεκίνο.

Ο 28χρονος Αυστριακός πρωταθλητής, τερμάτισε στην πρώτη θέση με ελάχιστη διαφορά του Καναδού, Έλιοτ Γκροντέν, ο οποίος αρκέστηκε στο ασημένιο μετάλλιο. Ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ανέβηκε ο Ιταλός, Ομάρ Βισιντίν.

Ο Αλεσάντρο Χέμερλε έχει χριστεί ως ο διάδοχος του Γάλλου «θρύλου» του αγωνίσματος, Πιέρ Βοτιέ, ο οποίος τον Δεκέμβριο του 2020 αποχώρησε από την ενεργό δράση, αφού κατέκτησε δύο χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια.