Volley League ανδρών: Εύκολο πέρασμα του ΠΑΟΚ από την Κηφισιά (photos)

Ο ΠΑΟΚ με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας δεν συνάντησε καμία δυσκολία και επικράτησε 3-0  σετ της Κηφισιάς εκτός έδρας

Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι με την Κηφισιά εκτός έδρας και επικράτησε 3-0 σετ λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν συνάντησε καμία δυσκολία και πήρε μια εύκολη νίκη συνεχίζοντας την προσπάθεια που κάνει για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Πλέον με αυτή τη νίκη  ανέβηκε στους 21 βαθμούς και συνεχίζει να ελπίζει για το πρωτάθλημα καθώς ακολουθεί το ντέρμπι της Τετάρτης (13/4) στις 17:00 με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγ. Θωμά, σε ματς που θα είναι κεκλεισμένων των θυρών.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 6-7 και εδραίωσε το προβάδισμά του ανοίγοντας την «ψαλίδα» στο 13-18. Ύστερα, ο Δικέφαλος έδωσε τέλος στο πρώτο σετ με σχετική ευκολία, κάνοντας το 16-25 και το 0-1.

Το δεύτερο σετ είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με το πρώτο, οι «ασπρόμαυροι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και στα μέσα του σετ βρέθηκαν με διαφορά 10 πόντων, 7-17. Ο Κυπελλούχος Ελλάδος «έκλεισε» το σετ άνετα με 11-25 για το 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 6-3, ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν τους άφησε να ξεφύγουν και πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-10. Από εκεί κι έπειτα ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά και έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή παρά την προσπάθεια των παικτών της Κηφισιάς, κάνοντας το 19-25 και το 0-3.

Τα σετ: 16-25, 11-25, 19-25